Verykool Atlas s5014 is a decently made Android cellphone, including a comfortable 5-inches display, an extremely powerful 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 MP back side camera and a 2 megapixels front-facing camera.
This cellphone ships with a high performance Quad-Core CPU speeding at 1.3 GHz, packed into the MediaTek MT6582M system chip and only 1 GB RAM memory which is a little bit low for such a good cellphone. This phone has a good 8 GB internal memory and an SD memory slot, enough to store hundreds of apps without running out of space.
This phone is available only in color 16 777 216. This cellphone is thin, being just 0.33" thick. Verykool did an excellent optimization job making this phone weight just 3.95 oz.
This cellphone features two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 MP front side camera. It is also able to shoot videos up to 1280x720 (HD) at 30 frames per second.
Verykool packed this phone with a good level 5 inches screen, and a resolution of 480 x 854 , giving this device a nice graphical experience.
The Verykool Atlas s5014 offers WiFi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a router or modem), HSPA+ 4G data connection, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone also includes a few nice features such as Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses a 1900 mAh medium Li - Ion replaceable battery providing this cellphone with a not very long battery life.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Verykool |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.87 x 3.02 x 0.33 inchesMetric14.91 x 7.67 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.