Verykool Bolt Pro LTE SL5029 is a fair quality Android phone, with a 1250 MHz Quad-Core processor, a pretty large 5 inches display, and two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera.
Verykool made this cellphoneavailable only in 16 777 216 color. Verykool did a great job making this phone weight just 5.01 ounces. This phone is thin and stilized, being just 0.38 inches thick. This cellphone just has 5.7" long, but it still manages to hold a 5" screen.
This cellphone ships with a powerful Quad-Core processor speeding at 1250 MHz, bundled in the MediaTek MT6737 chip and 1 GB of RAM. The Verykool Bolt Pro LTE SL5029 has an interesting 8 GB internal memory and a slot for SD memory cards, enough to store hundreds of apps and games without any problem.
The Verykool Bolt Pro LTE SL5029 has a good 5-inches screen with a 480 x 854 resolution, providing this phone with a good image quality.
The Verykool Bolt Pro LTE SL5029 includes Wi-Fi capability (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE (4G) high speed connectivity and also HSPA+ data connection, a bit slower 4G network and the fastest 3G connectivity, using HSDPA and HSUPA technologies. The Verykool Bolt Pro LTE SL5029 doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front-facing camera.
This cellphone also comes with a lot of cool features like Fingerprint unlock, Bluetooth (for communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone features a medium 2000 mAh Li - Ion non-replaceable battery that provides this phone a below average battery lifecompared to other cellphones. A possible problem to take into account is that this cellphone's battery is non-removable so you can't change it when it starts to get older, having to buy a new phone to "solve it".
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Verykool |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.70 x 2.87 x 0.38 inchesMetric14.48 x 7.29 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1250 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.