Videocon Infinium Z45 Amaze is a mid level Android phone, including a medium sized 4.5-inches display, a good performance Quad-Core processing unit ticking at 1.2 gigahertz, and two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front-facing camera. Let's take a better sight of what this device can give us.
Videocon decided to equip this phone with a good performance 1200 megahertz Quad-Core CPU and 1 GB RAM. The Videocon Infinium Z45 Amaze comes with a quite large 8 GB internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store a couple hundred applications without worrying about space.
This device is offerred in 2 different colors, black and white. Even though this cellphone is just 0 inches long, it's still able to fit a a 4.5 inches display.
This phone includes a interesting 4.5-inches display with a 480 x 854 resolution, which makes everything look very good.
This cellphone features two cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
The Videocon Infinium Z45 Amaze offers wifi capability (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot). This device doesn't have a sim card, because it's not a GSM cellphone.
This cellphone also comes with some interesting features as Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Videocon Infinium Z45 Amaze features a 1600 mAh medium sized battery providing this cellphone with a poor battery life.
Work Speaker for Videocon Infinium Z45 Amaze Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.