Videocon Infinium Zest Flame is an outdated Android device, having a powerful processing unit ticking at 1 gigahertz, a medium 3.5-inches screen, and two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front camera.
This device comes with a great performance processing unit clocking at 1000 MHz and just 256 MB RAM memory.
Videocon offers this cellphone in 2 color options, black and white. This phone is very thin, even though it's not so slim as many other devices in the market, with a thickness of 0.45 inches.
This device has two cameras, a 2 MP back camera and a 0.3 MP front camera.
Videocon packed this phone with a good 3.5" display, and a 320 x 480 resolution, making everything look quite colorful and brightful.
This phone counts with a 1400 mAh medium removable battery providing this phone with a not very long battery duration.
This phone offers wi-fi connection (but it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot). This phone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone.
This phone also comes with a couple nice characteristics as Bluetooth (Yes ), GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Work Speaker for Videocon Infinium Zest Flame Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 4.50 x 2.47 x 0.45 inchesMetric11.43 x 6.27 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.