Videocon Krypton 2 is a mid level phone, which counts with a big 5" screen, a great Quad-Core processing unit running at 1300 megahertz, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. We will get a better understanding of this phone's specs when we get into deeper details.
Videocon decided to power this phone with a high speed 1300 MHz Quad-Core processor, bundled in the Spreadtrum SC7731 chip with only 1 GB of RAM memory which is a bit low for such a solid cellphone. A nice feature of the Videocon Krypton 2 is its big 8 GB internal storage and a slot for external memory cards, enough to install hundreds of games and applications without worrying about space.
This phone is incredibly slim and good-looking, with a thickness of just 0.36 inches. This phone is quite a compact device, taking into consideration it presents a 5 inches screen and it has just 5.76" long.
The Videocon Krypton 2 includes a interesting 5-inches display with a 480 x 854 resolution, providing this phone with a good image quality.
The Videocon Krypton 2 features WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot). The Videocon Krypton 2 doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front camera.
This device also comes with a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone features a 1800 mAh medium sized non-replaceable battery that can keep this device running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. A possible problem to take into account is that this phone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, making it necessary to change the whole phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.76 x 2.89 x 0.36 inchesMetric14.63 x 7.34 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.