Videocon Krypton 22 is a decent Android cellphone, including a fast Quad-Core processor running at 1.1 gigahertz, a 5-inches display, and two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 mega-pixels front side camera.
This cellphone is for sale in black color. The Videocon Krypton 22 only has 5.75 inches long and 2.91" wide, but it is still able to fit a a 5" display. This cellphone is very thin and practical, with a thickness of just 0.39".
Videocon designed the Videocon Krypton 22 with a interesting 5" display, and a resolution of 480 x 854 , which makes everything look quite vivid.
Videocon equipped this phone with a powerful 1100 MHz Quad-Core CPU, included in a MediaTek 6737 chip with a huge 2 GB of RAM. A good point of the Videocon Krypton 22 is its quite large 16 GB internal storage and a slot for external memory cards, allowing the user to store a couple hundred apps without any trouble.
This cellphone counts with wifi connectivity (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and 4G LTE high speed connectivity. This cellphone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled cellphone.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera.
This phone also features many great characteristics such as Infrared Blaster, Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with a large 2450 mAh Li - Ion non-removable battery providing this cellphone an extremely long battery duration. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, whereas having 2450 mAh you will probably discard this phone before that becomes an issue.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.75 x 2.91 x 0.39 inchesMetric14.61 x 7.39 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.