Videocon Krypton 3 is a not so powerful Android cellphone, which features a great 1300 megahertz Quad-Core processing unit, a quite big 5-inches display, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 MP front facing camera.
Videocon justmade this cellphone in color black. This phone is just 5.68" long, but it's still able to fit a a 5 inches screen. This device is thin and comfortable, with a thickness of just 0.37".
Videocon decided to build this phone using a MediaTek MT6573V/W chip, which holds an exceptional 1.3 gigahertz Quad-Core CPU and a large 2 GB of RAM. This device has a 16 GB quite large internal memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to store a couple hundred applications and games without any trouble.
This device includes a nice 5 inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all pictures and movies look colorful and brightful.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 mega-pixels front side camera.
This phone has a 3000 mAh massive Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to take into consideration is that this phone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts to get older, although with such a big battery you will probably discard this cellphone before it happens.
This cellphone includes wifi connection (although it can't share it with other devices as a mobile hotspot). This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This phone also comes with a handful of interesting characteristics as Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.68 x 2.87 x 0.37 inchesMetric14.43 x 7.29 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6573V/W |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.