Videocon Krypton 30 is a bit outdated Android phone, including a big 5 inches screen, a good performance Quad-Core CPU clocking at 1 GHz, and 2 cameras, an 8 MP back camera and a 2 megapixels front camera.
This phone ships with a great performance Quad-Core processing unit clocking at 1000 MHz, bundled in a MediaTek MT6735 system chip and a big 3 GB of RAM. This cellphone has a good 16 GB internal memory and a slot for an external memory card, allowing you to install a couple hundred games and applications without any problem.
While this cellphone just has 5.75" long and 2.91" wide, it manages to pack a 5 inches screen. This phone is just 0.39" thick, taking it to the thinnest device's category. This cellphone is only available in color gray.
Videocon designed the Videocon Krypton 30 with a nice 5-inches screen, and a 480 x 854 resolution, which makes all photos and movies look nice.
The Videocon Krypton 30 has wifi connection (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This phone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM cellphone.
The Videocon Krypton 30 is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 MP front camera.
This phone also features a handful of nice features such as Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Videocon Krypton 30 packs a 3000 mAh amazing Li - Ion non-removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to consider is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it starts to have trouble holding its charge, although having 3000 mAh you will probably replace this phone before that becomes a real problem.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.75 x 2.91 x 0.39 inchesMetric14.61 x 7.39 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.