Videocon Krypton V50DA is a mid-to-low level Android phone, which counts with a great 1300 MHz Quad-Core CPU, a big 5-inches screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this device's advantages when we get into specific details.
Although this cellphone is very thin it's not so thin as many other cellphones in the market, with a thickness of 0.4". The Videocon Krypton V50DA is only 5.75" long and 2.93" wide, but it's still able to fit a a 5 inches display. This cellphone is available just in black color.
This cellphone is equipped with a interesting 5 inches display with a 480 x 854 resolution, giving this device a regular image quality.
Videocon decided to build the Videocon Krypton V50DA using a MediaTek MT6580 system chip, holding an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core processor and only 1 GB RAM which is a little poor considering the Videocon Krypton V50DA's awesome CPU. A good point of this cellphone is its big 8 GB internal memory and a slot for an SD memory card, allowing you to install hundreds of apps and games without running out of space.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 MP front camera.
This phone offers WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM cellphone.
The Videocon Krypton V50DA features an inmense 3000 mAh non-removable battery providing this cellphone an extremely long battery duration. An issue to take into consideration is that this device's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to lose capacity, while with such a big battery you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
This cellphone also includes some nice features as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.75 x 2.93 x 0.40 inchesMetric14.61 x 7.44 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.