Videocon Krypton V50FA is a mid-to-low level Android phone, which counts with an extremely powerful Quad-Core processing unit ticking at 1.3 GHz, a 5-inches screen, and two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 MP front facing camera.
Videocon is offering this phone in black color. The Videocon Krypton V50FA is a compact device, taking into consideration it packs a 5" display and it is just 5.69" long and 2.83" wide. This cellphone has a gorgeous design, with a thickness of just 0.34 inches.
Videocon equipped the Videocon Krypton V50FA with a very good 5 inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), making everything look very nice.
This device comes with an extremely powerful 1300 megahertz Quad-Core CPU, packed into a MediaTek MT6735P system chip and only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for such a good cellphone. A good feature of this device is its big 8 GB internal storage and a slot for an SD memory card, allowing you to install hundreds of applications and games without any problem.
This cellphone has wi-fi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 4G (LTE) fast connectivity. The Videocon Krypton V50FA doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
The Videocon Krypton V50FA has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
This cellphone has a large 2200 mAh non-removable battery that can keep this device running for many hours, although you may need to charge it if you use it too much. An issue to evaluate is that this phone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to get older, though with this big battery you will probably discard this cellphone before that becomes an issue.
The Videocon Krypton V50FA also includes a handful of cool features such as Bluetooth (4.0 ), GPS and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.69 x 2.83 x 0.34 inchesMetric14.45 x 7.19 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735P |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.