Videocon Krypton V50FG is a mid level Android device, including an extremely powerful Quad-Core processor running at 1300 MHz, a pretty big 5 inches screen, and two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front side camera.
Videocon equipped the Videocon Krypton V50FG with a MediaTek MT6735V/W chip, holding a high-tech 1300 megahertz Quad-Core processing unit and a big 2 GB RAM memory. A good advantage of this cellphone is its 16 GB quite large internal storage and a slot for SD memory cards, which allows you to install a couple hundred games and applications without running out of space.
Though this phone is just 5.69 inches long, it manages to contain a 5" display. This phone has an amazing design, with a thickness of just 0.34". This device is available just in color 16 777 216.
This phone features two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front side camera.
This cellphone includes a good level 720 x 1280 (HD) 5" screen, giving this cellphone a very nice graphic quality.
This phone comes with a big 2200 mAh replaceable battery that provides the Videocon Krypton V50FG a good battery duration.
This cellphone counts with Wi-Fi connectivity (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and 4G (LTE) high speed connectivity. The Videocon Krypton V50FG uses 2 Micro SIM cards so it is able to work with two different phone lines and even different carriers in the same phone.
This phone also includes a couple of useful characteristics as Bluetooth (enables communication with other devices and accessories) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.69 x 2.83 x 0.34 inchesMetric14.45 x 7.19 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735V/W |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 1(2100), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.