Videocon Q1 is a solid phone, counting with a high performance Octa-Core processor clocking at 1500 megahertz, a pretty large 5-inches screen, and two cameras, a 13 megapixels back side camera and an 8 mega-pixels front camera.
Videocon only sells the Videocon Q1 in color gray. Being just 0.35 inches thick,this cellphone is slim and comfortable. This phone is quite a compact phone, taking into consideration it packs a 5" screen and it is only 5.5 inches long.
Videocon equipped this cellphone with an astonishing 5 inches display, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes all images and videos look perfect.
Videocon decided to design this device using a very fast 1.5 GHz Octa-Core processor, packed into the Qualcomm Snapdragon 615 system chip and a large 2 GB RAM. An interesting feature of this phone is its quite big 16 GB internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to store a couple hundred apps and games without any trouble.
This cellphone offers wifi capability (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem) and LTE 4G fast internet connection. This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
The Videocon Q1 is equipped with two cameras, a 13 MP back-facing camera and an 8 mega-pixels front facing camera.
This phone also includes a few cool characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone features a great 3000 mAh Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts losing capacity, while having 3000 mAh you will probably buy a new phone before that happens.
If you are looking for a cellphone to play lots of games or want it mostly for internet broswing and social networks, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.50 x 2.74 x 0.35 inchesMetric13.97 x 6.96 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 615 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.