Videocon Thunder One is a decent cellphone, with a fast Quad-Core processing unit clocking at 1200 megahertz, a medium 4.5" screen, and 2 cameras, an 8 MP back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera.
Videocon decided to sell this cellphone with a Spreadtrum SC7731 system chip, packing a powerful 1.2 GHz Quad-Core processing unit and 1 GB RAM memory. The Videocon Thunder One counts with a good 8 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, which allows you to install a couple hundred games and apps without any trouble.
Videocon made this cellphone in 2 different color options, black and white. Whereas this cellphone is very thin and comfortable it's not close to being one of the thinnest devices nowadays, with a thickness of 0.45 inches.
Videocon designed the Videocon Thunder One with a nice 4.5" display, and a resolution of 480 x 854 , giving this cellphone a good level graphic quality.
This phone includes wifi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a wireless router or modem). This device doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM phone.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 5 mega-pixels front camera.
The Videocon Thunder One also includes a couple cool characteristics as Bluetooth (enables communication with other phones and accessories), GPS and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with a big capacity 2400 mAh non-removable battery that can keep this device running for several hours without charging it at all. An issue to take into consideration is that this phone's battery is not removable so you can't buy a new battery when it starts to get older, whereas with such a great capacity you will probably replace this device before it happens.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.30 x 2.72 x 0.45 inchesMetric13.46 x 6.91 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.