Videocon Ultra 30 is a decently made Android device, including a big 5" screen, a 1.3 GHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 MP front camera.
This cellphone just has 5.67 inches long, but it is still able to fit a a 5 inches display. This phone is incredibly thin and practical, with a thickness of just 0.39".
Videocon designed this device with a interesting 5-inches screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, providing this cellphone with a nice image quality.
This phone is powered by a very powerful 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, bundled in the MediaTek MT6735V/W system chip and a large 3 GB RAM. The Videocon Ultra 30 counts with a impressive 32 GB internal memory and an SD extension slot, allowing the user to install tons of apps, games, pictures and videos without worrying about running out of space.
This phone has two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 megapixels front camera.
This phone comes with a 4000 mAh massive Li - Ion non-replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours without having to charge it. An issue to evaluate is that this device's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to last shorter, even though with its 4000 mAh you will probably discard this device before that becomes a real problem.
This device counts with WiFi connectivity (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled phone.
The Videocon Ultra 30 also includes a couple of nice characteristics such as Bluetooth, GPS Localization and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you will use this device to play tons of games, you will probably love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.67 x 2.91 x 0.39 inchesMetric14.4 x 7.39 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735V/W |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.