Videocon Ultra 50 is a mid level Android phone, having an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1.3 GHz, a 5" screen, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. But let's get into some more detail.
The Videocon Ultra 50 is very slim and comfortable, even though it's not so thin as many other cellphones nowadays, with a thickness of 0.44". The Videocon Ultra 50 is just 5.83" long and 2.87" wide, but it's able to fit a a 5" display. This phone is available in two different colors, gold and gray.
This phone has a nice 5 inches screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the screen.
Videocon ships the Videocon Ultra 50 with a MediaTek MT6735 chip, packing an extremely powerful Quad-Core processing unit speeding at 1300 MHz with a great 3 GB RAM memory. A key aspect of the Videocon Ultra 50 is its astonishing 32 GB internal storage and an SD card slot, allowing the user to install lots of applications, games, pictures and videos without thinking about running out of space.
This device features wi-fi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a router or modem) and LTE 4G fast connection type. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
This cellphone packs a 3000 mAh amazing non-replaceable battery, enough to provide the Videocon Ultra 50 with an incredible battery life. An issue to take into account is that this phone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, while with this big battery you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This cellphone also includes lots of great characteristics like Biometric fingerprint, Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you will use it as a gaming cellphone or want this phone mainly for internet broswing and social networks, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | Videocon Ultra 50 V50LL |
| Dimensions: | 5.83 x 2.87 x 0.44 inchesMetric14.81 x 7.29 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gold and Gray |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.