Videocon V1307 is a low-end cellphone, including a 1.8-inches screen.
This phone is quite thick compared to nowadays devices, with its 0.56 inches thickness. This phone isn't a compact phone, given that it is 4.06 inches long,but it just packs a 1.8" screen.
Videocon equipped this cellphone with a low level 1.8" screen, and a resolution of 160 x 128 , losing a lot of details in photos and movies.
This device doesn't have any cameras.
This phone has 2 SIM cards to be able to to work with 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
This cellphone features a 1000 mAh poor capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a consuming cellphone like this. Videocon reports a 288 hours stand by time and a 4 hours talk time for this cellphone.
If you are looking for a cellphone to perform basic operations, this device is a good choice for you. Videocon also sells this phone with User Manual, Service Centre Directory , Earphone, Battery, Warranty Card, Handset and Charger.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.06 x 1.73 x 0.56 inchesMetric10.31 x 4.39 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Accessories: | Battery, Charger, Earphone, Handset, Service Centre Directory , User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.