Videocon V1311 is a modest device, including a small sized 1.8-inches screen. We will get a better idea about this device's pros when we get into specific details.
This phone is 4.22" long, but it's only able to hold a smaller 1.8" screen. The Videocon V1311 is a bit thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.58 inches. Videocon justmade this cellphone in black color.
Videocon designed the Videocon V1311 with a low level 1.8" screen, and a 160 x 128 resolution, giving this cellphone a poor level image quality.
This phone has no cameras at all.
The Videocon V1311 counts with a 1000 mAh small capacity battery that provides this phone a poor battery duration.
This phone has dual SIM cards so it can to use 2 different carriers or phone numbers in the same device.
If you want a device to perform basic stuff, you will probably be very pleased with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.22 x 1.85 x 0.58 inchesMetric10.72 x 4.7 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.