Videocon V1415 is a low-end phone, including a 1.8 inches screen. But let's get into much more detail.
Videocon made the Videocon V1415 in a wide range of color variations: black, yellow, red and white. This cellphone is 4.3 inches long, but it is only able to pack a much smaller 1.8" screen. This phone is a bit thick for today's standards, being as thick as 0.58".
This device has a mediocre 1.8" screen with a 160 x 128 resolution, which makes all photos and movies look like low resolution media.
The Videocon V1415 works with a SIM card to use GSM services.
This device has no cameras at all.
This cellphone comes with a mediocre 1000 mAh replaceable battery that provides this phone a quite short battery duration.
If you need a phone for basic operations, this phone is probably a good choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.30 x 1.83 x 0.58 inchesMetric10.92 x 4.65 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Red, White and Yellow |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.