Videocon V1451 is a quite basic phone, featuring a small 2.4" screen and a 0.3 MP back side camera.
Videocon is offering this device in color gray. The Videocon V1451 is a bit thick compared to today's devices, with its 0.61" thickness. This phone isn't a very compact cellphone, taking into account that it is 4.52 inches long and 2.03" wide,but it just holds a 2.4 inches screen.
This cellphone is only equipped with a 0.3 megapixels back facing camera.
Videocon designed this cellphone with a nice 2.4" screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look good.
This phone supports dual sim cards so it can to use 2 different phone lines and even different carriers.
This cellphone uses a 1300 mAh medium removable battery providing this phone with a quite short battery duration. Videocon claims this cellphone has a 5 hours talk time and a 384 hours stand by time.
This phone includes Handset, User Manual, Data Cable, Service Centre Directory , Charger, Warranty Card, Battery and Handsfree Kit.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.52 x 2.03 x 0.61 inchesMetric11.48 x 5.16 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Accessories: | Battery, Charger, Data Cable, Handset, Handsfree Kit, Service Centre Directory , User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 384 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.