Videocon V1456 is a modest cellphone, which counts with a compact 2.4" screen and a 0.3 megapixels back side camera.
This phone isn't a very compact device, taking into account that it is 4.69 inches long,but it just packs a 2.4" screen. This device is a bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.61".
The Videocon V1456 includes an average 2.4-inches display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a decent image quality.
This device comes with 2 SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines.
The Videocon V1456 is equipped with only a 0.3 mega-pixels back camera.
This device features a medium sized 2000 mAh removable battery providing this phone with a below average battery life. Videocon reports a 10 hours talk time and a 1200 hs stand by time for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.69 x 2.01 x 0.61 inchesMetric11.91 x 5.11 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 1200 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.