Videocon V1507 is a low end cellphone, including a compact 1.8 inches screen.
Videocon made the Videocon V1507 in a nice range of color options like black, red, white and gray. This phone is a little bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.58". The Videocon V1507 isn't a compact cellphone, considering it is 4.65 inches long,but it just packs a 1.8 inches display.
This cellphone includes a poor 1.8-inches screen with a 160 x 128 resolution, which makes all images and videos look like low resolution footage.
This cellphone has no cameras at all.
The Videocon V1507 comes with two SIM cards so it is able to work with two different phone lines or carriers in the same device.
The Videocon V1507 uses a 1800 mAh medium capacity removable battery that provides this cellphone a poor battery duration comparing with other similar cellphones. Videocon claims this phone has a talk time of 4 hours and a stand by time of 288 hours.
In case want this cellphone majorly for basic tasks, this device is very appropiate for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.65 x 2.01 x 0.58 inchesMetric11.81 x 5.11 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.