Videocon V1525 is a low end phone, counting with a little 2.2" display and a 1.3 MP back facing camera. Let's take a better view of what this phone offers to us.
The Videocon V1525 is quite thick compared to today's phones, with its 0.61 inches thickness. This cellphone isn't a compact phone, taking into account that it is 4.49 inches long,but it only packs a 2.2 inches display.
This phone has a poor 2.2 inches display with a 220 x 176 resolution, losing a lot of details in pictures and movies.
This cellphone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back side camera.
The Videocon V1525 has dual SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines or carriers at the same time.
This phone has a poor capacity 1000 mAh replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. This phone has an aproximate 5.5 hours talk time and a 144 hours stand by time according to Videocon.
Videocon packs this device with Charger, Data Cable, Warranty Card, Handset, Battery, Service Centre Directory , User Manual and Handsfree.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.49 x 1.94 x 0.61 inchesMetric11.4 x 4.93 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Accessories: | Battery, Charger, Data Cable, Handset, Handsfree, Service Centre Directory , User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 128 pixels per inchMetric50.39 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.