Videocon V1528 is a modest phone, provisioned with a 1.3 megapixels back side camera and a small sized 2.4 inches display. But let's get into more details.
This cellphone is a little bit thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.56 inches. Whereas this phone is as big as 4.46" long, it only packs a much smaller 2.4" screen. Videocon only sells this device in black color.
Videocon packed the Videocon V1528 with an average 2.4-inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this device with a regular image quality.
This phone is equipped with only a 1.3 MP back facing camera.
This phone comes with a 1500 mAh medium removable battery, which is quite low for a demanding cellphone like this.
This phone has dual sim cards to be able to to work with two different phone lines or carriers in the same phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.46 x 2.02 x 0.56 inchesMetric11.33 x 5.13 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.