Videocon V1531+ is a not very powerful phone, coming with a 1.3 megapixels back side camera and a compact 2.4 inches display. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into deeper details.
This cellphone is available in a nice range of color variations, black, green, red, white and gray. This phone is a little bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.57 inches. The Videocon V1531+ isn't really a compact cellphone, considering it is 4.57" long and 1.85" wide,but it only holds a 2.4 inches display.
The Videocon V1531+ only has a 1.3 mega-pixels back camera.
Videocon packed this cellphone with a good level 2.4-inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a good image quality.
The Videocon V1531+ works with a SIM card for GSM services.
The Videocon V1531+ packs a medium sized 1500 mAh removable battery providing this phone with a not very long battery duration.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.57 x 1.85 x 0.57 inchesMetric11.61 x 4.7 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Green, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.