Videocon V1676 is a low level cellphone, coming with a 2.4" screen and a 2 megapixels back-facing camera.
Videocon appears to have forgotten about weight optimization in this 3.7 ounces device. This cellphone isn't a very compact device, taking into consideration it is 4.43 inches long and 2.38" wide,but it only holds a 2.4" display.
This cellphone includes a interesting 2.4-inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone a regular graphical experience.
The Videocon V1676 is equipped with only a 2 MP back side camera.
This cellphone counts with a poor 1000 mAh battery that provides the Videocon V1676 a poor battery life. Videocon says this phone has a 6.3 hours talk time and a 800 hours stand by time.
This phone has 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This cellphone uses 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone numbers and even different carriers in the same phone.
If you buy this phone you also get Handset, User Manual, Data Cable, Warranty Card, Service Centre Directory , Battery, Handsfree kit and Charger.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Dimensions: | 4.43 x 2.38 x 0.49 inchesMetric11.25 x 6.05 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Accessories: | Battery, Charger, Data Cable, Handset, Handsfree kit, Service Centre Directory , User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 800 hours |
| Talk Time: | 6.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.