Videocon V7400 is a low level Android cellphone, equipped with a 3.2 megapixels back side camera and a 2.8 inches multi touch resistive screen. Let's take a closer sight of what this device can give us.
This device isn't a very compact phone, given that it is 4.23" long and 2.24" wide,but it only contains a 2.8 inches screen. The Videocon V7400 is quite thick for nowadays standards, with its 0.54" thickness. The Videocon V7400 is sold in two different colors, black and gray. Videocon didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.67 ounces phone.
Videocon designed this device with an average 2.8" screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this phone a mid level image quality. This screen uses TFT resistive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone only has a 3.2 mega-pixels back camera.
This cellphone packs a small 1150 mAh removable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. Videocon says this device has a 264 hs stand by time and a 4.5 hs talk time.
This device has wifi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, using EDGE technologies. The Videocon V7400 works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone also features some nice features as Bluetooth, GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Dimensions: | 4.23 x 2.24 x 0.54 inchesMetric10.74 x 5.69 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | Black and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive, Multi-touch |
Hardware | |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 264 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.