Videocon Zest 1 is an outdated Android device, including a fast processing unit speeding at 1 gigahertz, a medium 3.5-inches screen, and 2 cameras, a 0.3 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
This phone comes with a fast processor ticking at 1000 megahertz and just 262,14 MB RAM.
Videocon onlymade this phone in white color. Even though the Videocon Zest 1 is thin it's not even close to being one of the thinnest devices you can find, with a thickness of 0.41 inches. Although this phone is as big as 4.93 inches long and 2.55 inches wide, it only contains a smaller 3.5 inches display.
This phone is equipped with two cameras, a 0.3 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
This cellphone has a good 3.5-inches display with a 320 x 480 resolution, which makes everything look good.
This cellphone uses a medium sized 1400 mAh non-removable battery providing this phone with a poor battery life. A big issue to take into account is that the Videocon Zest 1's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to have trouble holding its charge, having to buy a new device to "solve it".
This phone provides WiFi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless modem). This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The Videocon Zest 1 also comes with a few cool characteristics as Bluetooth (2.1, EDR ), GPS Geolocation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Also Known As: | Videocon Zest1 V35HC |
| Dimensions: | 4.93 x 2.55 x 0.41 inchesMetric12.52 x 6.48 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 262,14 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.