Videocon Zest V35CB is a low end phone, which features a 1000 MHz CPU, a 3.5 inches display, and 2 cameras, a 0.3 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front side camera.
Videocon decided to power this cellphone using a powerful CPU running at 1000 megahertz, bundled in the RDA8810 system chip with as little as 262,14 MB RAM memory.
The Videocon Zest V35CB is available in 2 different color options, black and white. Though the Videocon Zest V35CB is slim and comfortable it's not so thin as many other phones currently available, with a thickness of 0.4 inches.
This cellphone is equipped with a interesting 320 x 480 3.5-inches display, providing this cellphone with a decent image quality.
This device has two cameras, a 0.3 MP back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
This device features a 1300 mAh medium sized non-removable battery, which is not really enough for a cellphone like this. An important issue to take into account is that this device's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose capacity, making it necessary to change the whole cellphone.
This phone provides WiFi capability (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This cellphone also features a couple of useful features like Bluetooth (2.1, EDR ), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.60 x 2.44 x 0.40 inchesMetric11.68 x 6.2 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | RDA8810 |
| Processor: | ARM Cortex-A5, 32-bit (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 262,14 MB |
| Graphics Processor: | Vivante GC860 |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.