Videocon Zest V35FC is a low end Android phone, packed with a processing unit running at 1 GHz, a 3.5-inches screen, and 2 cameras, a 0.3 megapixels back side camera and a 0.3 MP front-facing camera.
Videocon decided to equip this phone using a fast 1 gigahertz processor with just 262,14 MB RAM.
Though this device is slim and comfortable it's not so slim as many other phones on sale, with a thickness of 0.41". This device is offerred in two colors, black and white.
Videocon designed this cellphone with a nice 3.5-inches screen, and a resolution of 320 x 480 , making everything look quite colorful and brightful.
The Videocon Zest V35FC is equipped with two cameras, a 0.3 mega-pixels back camera and a 0.3 MP front-facing camera.
This cellphone features a 1450 mAh medium capacity non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. A big issue to consider is that this phone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to last shorter, making it necessary to replace the whole device or maybe take the cellphone to someone who can open it and switch the battery.
This device includes wifi connection (but it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot). The Videocon Zest V35FC doesn't have a sim card, because it isn't a GSM cellphone.
This phone also features a few nice characteristics as Bluetooth (2.1, EDR ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.63 x 2.44 x 0.41 inchesMetric11.76 x 6.2 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 262,14 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.