Xiaomi 12S Pro is an absolutely amazing cellphone, equipped with an enormous 6.5 inches display, a 64 megapixels back-facing camera and a 16 mega-pixels front camera. But it's time to get into some more details.
The Xiaomi 12S Pro only has 0" long, but it manages to hold a 6.5 inches screen. Xiaomi is offering this device in black and white.
This phone counts with an awesome 128 GB internal storage memory and even though it doesn't come with an SD memory slot, it it is more than enough to install tons of applications, games, songs, pictures and videos without having to worry about how much memory is left.
Xiaomi equipped this phone with a high-tech 6.5-inches screen, and a 1080 x 2400 resolution, providing this device with a very detailed graphical experience.
The Xiaomi 12S Pro counts with WiFi connection (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 5G ultra fast connectivity, LTE-A (4G) really quick connection type and also HSPA+ connection type (a bit slower 4G technology) and 3G fast data connection, over HSDPA technologies. The Xiaomi 12S Pro works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This device features two cameras, a 64 mega-pixels back side camera and a 16 megapixels front facing camera.
This phone comes with a huge 4500 mAh non-removable battery that provides the Xiaomi 12S Pro an incredibly long battery duration. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it starts to lose capacity, even though having 4500 mAh you will probably buy a new cellphone before it happens.
This phone also features lots of useful characteristics like Fingerprint Identification, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you want this phone mainly for social networks, want this device to take plenty of pictures, need it for work or will use this phone for gaming, this phone is the correct choice for you.
Black Shark 5 Pro Gaming Phone, Xiaomi 5G Unlocked Cell Phone, Android Mobile Phones, |8+128GB | 144Hz Display | 120W Fast Charging Global Version- Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 405 pixels per inchMetric159.45 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 730 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 64 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.