Xiaomi 13 is a very high quality Android phone, counting with an enormous 6.4" screen, a 50.3 megapixels back camera and a 32 MP front-facing camera.
Talking about its design materials, this device is mainly manufactured with Glass . This time, it seems like Xiaomi forgot about weight optimization in this 6.67 ounces cellphone. The Xiaomi 13 has a gorgeous design, with a thickness of just 0.31 inches. Although the Xiaomi 13 is only 6.02" long and 2.81 inches wide, it is still able to fit a a 6.4 inches screen.
The Xiaomi 13 has a 128 GB large internal storage memory and even though it doesn't come with an SD memory card expansion slot, it is still enough to install tons of apps, games, photos and videos without having to worry about running out of space at all.
This phone is equipped with a great 1080 x 2400 6.4-inches screen, making everything look vivid and colorful.
This device features wifi connection (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 5G blazing fast internet connection, 4G (LTE-A) super fast connection type and also HSPA+ connection type (which is a lower speed 4G network) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This device is equipped with two cameras, a 50.3 MP back side camera and a 32 MP front-facing camera.
This phone uses a 4700 mAh high capacity non-replaceable battery that can keep it running for many hours without having to charge it. An issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, even though with its 4700 mAh you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
This phone also features plenty of useful features like Fingerprint Identification, NFC, Bluetooth and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you want a phone for work, want it to take tons of photographs, need a phone to play games or are looking for a phone mostly for internet broswing and social networks, this phone is definitely the correct choice for you.
Xiaomi Redmi 9A 4G LTE Unlocked Cellphone,Octa-core 4GB + 64GB,6.53 HD Display,13M Rear Camera,5000mAh 10W Charging,Smartphone + Phone Cooler Bundle,GSM Only (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.02 x 2.81 x 0.31 inchesMetric15.29 x 7.14 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.67 ouncesMetric189.09 gImperial |
| Materials: | Glass |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.4 inchesMetric16.3 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 411 pixels per inchMetric161.81 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4700 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50.3 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.