Xiaomi 13 Pro is a wonderful Android cellphone, having a large 6.7" screen, and 2 cameras, a 50.3 megapixels back camera and a 32 megapixels front-facing camera.
A key feature of this cellphone is the 128 GB big internal storage and even though it doesn't count with an external memory card slot, it is still enough to install lots of apps, games, photos and videos without having to worry about filling the cellphone.
This cellphone is just available in color white. Apparently Xiaomi didn't care about the weight in this 8.08 ounces cellphone. Regarding its construction quality, this phone is majorly created with Ceramic and Aluminum . The Xiaomi 13 Pro is just 0.33 inches thick, taking it to the thinnest phone's category. Whereas this cellphone only has 6.42" long and 2.94 inches wide, it is still able to fit a a 6.7 inches display.
The Xiaomi 13 Pro has a completely amazing 1440 x 3200 6.7 inches screen, providing this phone with an amazing graphic quality.
This cellphone features two cameras, a 50.3 megapixels back side camera and a 32 megapixels front camera.
The Xiaomi 13 Pro counts with wi-fi connection (which can be shared with other devices as a mobile hotspot), 5G super high bandwidth connectivity, LTE-A 4G super fast data connection and also HSPA+ connectivity (a lower speed 4G type) and fast 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM networks.
This cellphone packs an inmense 4800 mAh non-replaceable battery providing this device an incredibly long battery duration. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, though with such a huge battery size you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
This phone also includes many useful features like Fingerprint Scanner, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Xiaomi 13 Pro is definitely a good choice no matter whether you are looking for a phone for work, need a cellphone to play tons of games, want this cellphone to take many pictures or want it majorly for social networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.42 x 2.94 x 0.33 inchesMetric16.31 x 7.47 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 8.08 ouncesMetric229.06 gImperial |
| Colors: | White |
| Materials: | Aluminum and Ceramic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 3200 x 1440 pixels |
| Pixel density: | 524 pixels per inchMetric206.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50.3 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.