Xiaomi 13 Ultra is a top quality Android phone, with a really big 6.7 inches screen, and 2 cameras, a 50 megapixels back side camera and a 32 mega-pixels front side camera.
Though the Xiaomi 13 Ultra is only 0" long and 0" wide, it is still able to fit a a 6.7 inches display.
A great point of this cellphone is its 256 GB inmense internal storage and even though it doesn't count with an external memory slot, it it is more than enough to store hundreds of apps without thinking about how much storage capacity is left.
This device features two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 32 megapixels front camera.
This phone is equipped with a beautiful 6.7" display with a 1440 x 3200 resolution, providing this cellphone with a unique graphic quality.
This cellphone has wifi connectivity (which it can share with other devices acting as a wireless router) and 5G crazy fast connection type. The Xiaomi 13 Ultra uses a Nano SIM card for GSM services.
The Xiaomi 13 Ultra comes with a huge 4900 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to consider is that the Xiaomi 13 Ultra's battery is not replaceable so you can't change it when it begins to lose its charge, while with so much capacity you will probably buy a new phone before it happens.
This cellphone also includes a great numbre of useful features like Fingerprint ID, Wireless charger compatibility, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you want it mainly for social networks, want a work phone, you love taking photographs or need a device for playing games, you will probably be very pleased with this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 3200 x 1440 pixels |
| Pixel density: | 524 pixels per inchMetric206.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4900 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.