Xiaomi Mi-1s is a mid-end cellphone, packed with a 4 inches multi touch screen, a high performance 1.7 gigahertz Dual-Core CPU, and two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front side camera.
This cellphone is a bit heavy comparing with today standards, weighting 5.26 ounces. This device is offerred in many color options: purple, orange, green, blue, red, white and gray.
Xiaomi ships this phone with a Qualcomm Snapdragon S3 MSM8260 system chip, holding a very powerful Dual-Core processor clocking at 1.7 GHz with only 1 GB of RAM memory which is a bit low for a cellphone of this quality. Graphic rendering usually consume a lot of processing time, so this cellphone counts with a 266 megahertz Adreno 220 graphic processing unit to take some work out of the CPU.
Xiaomi equipped this phone with a good looking 4 inches screen, and a 854 x 480 resolution, which makes everything look vivid. This screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone features two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera. It can also film videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second. The camera also has flash.
This cellphone uses a 1930 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a thirsty device like this.
This phone offers wifi connectivity (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM services.
The Xiaomi Mi-1s also features a few useful features such as Bluetooth (provides communication with other phones and accessories) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you want a cellphone for gaming or are looking for a device mainly for internet broswing and social networks, this phone is a great option for you.
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 64GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Poco X3 NFC M2007J20CG - Smartphone 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Blu (Cobalt Blue)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9T | 128GB 4GB RAM | Android 10 MIUI 12 | 5000 mAh 18W Fast Charging | Octa-core | GSM LTE Factory Unlocked Smartphone | International Model
Shop now
Xiaomi Poco X3 NFC 128GB, 6GB RAM, 5160mAh (typ) Large Battery, 6.67 DotDisplay, QUALCOMM Snapdragon GSM LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Shadow Grey)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone, 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Grigio (Lunar Silver)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 64GB, 4GB RAM, 6.53" Full HD + AI Quad Camera, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Carbon Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.48 x 0.47 inchesMetric12.5 x 6.3 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 5.26 ouncesMetric149.12 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Green, Orange, Purple, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S3 MSM8260 |
| Processor: | Scorpion (Dual-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (500 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 220 (266 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1930 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.