Xiaomi Mi 4s is a great cellphone released back in 2016, equipped with a pretty big 5 inches screen, a good MHz Hexa-Core processing unit, and 2 cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 MP front camera.
Xiaomi is offering this cellphone in a variety of colors, black, gold, purple and white. The Xiaomi Mi 4s is much lighter than what you would expect from a phone this size. This phone has an amazing design, with a thickness of just 0.31". This cellphone is quite a compact phone, taking into consideration it has a 5 inches screen and it is only 5.48 inches long and 2.79 inches wide. This cellphone combines Glass and Metal .
This phone comes with a Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 system chip, which holds a powerful Hexa-Core processor ticking at MHz with a huge 3 GB RAM memory. A good advantage of this device is the 64 GB large internal storage memory and an SD memory slot, enough to install lots of applications, games, pictures and videos without thinking about running out of space.
This phone includes a gorgeous 1080 x 1920 (Full HD) 5" display, which makes all images and videos look beautiful and brightful.
This cellphone counts with Wi-Fi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a hotspot), LTE-A (4G) super fast data connection and the fastest 3G connection type, over HSPA technologies. This device doesn't use a sim card, because it's not a GSM phone.
The Xiaomi Mi 4s features two cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 MP front facing camera. It also films Full HD 1920x1080 videos.
This phone features a big 3260 mAh non-removable battery that can keep this phone running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it begins to live shorter, even though with so much capacity you will probably replace this cellphone before it becomes a real problem.
The Xiaomi Mi 4s also comes with a handful of nice characteristics such as Biometric fingerprint, Bluetooth (4.1 ) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you want a phone for work, you love taking photographs, want a cellphone to play tons of games or want a phone to mainly use social networks and internet browsing, you will probably be very satisfied with this cellphone.
Xiaomi Redmi 9 (64GB, 4GB) 6.53", 5020 mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model (Carbon Grey)
Shop now
Xiaomi Poco X3 NFC M2007J20CG - Smartphone 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Blu (Cobalt Blue)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone, 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Grigio (Lunar Silver)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 8 6.3" 64GB 4GB RAM (GSM Only, No CDMA) Internationa Version - No Warranty (Space Black)
Shop now
Xiaomi Mi 10T - Smartphone 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Alexa Hands-Free, Nero (Cosmic Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 5.48 x 2.79 x 0.31 inchesMetric13.92 x 7.09 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.69 ouncesMetric132.96 gImperial |
| Colors: | Black, Gold, Purple and White |
| Materials: | Glass and Metal |
| Release date: | 2016-03-01 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 418 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3260 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.