Xiaomi Poco F7 Pro (Rumored) is an amazing Android phone, equipped with a really big 6.7 inches screen, and two cameras, a 50 mega-pixels back camera and a 20 mega-pixels front facing camera.
This phone is a very compact cellphone, taking into account that it presents a 6.7 inches display and it's only 0 inches long.
An amazing feature of the Xiaomi Poco F7 Pro (Rumored) is its 256 GB large internal memory and while it doesn't count with an SD card slot, it it is more than enough to store lots of apps, games, songs, photos and videos without having to worry about filling the cellphone.
Xiaomi packed this cellphone with a poor 6.7 inches display, and a resolution of x , making everything in the display lose details and definition.
This phone provides 5G incredibly fast internet connection, LTE-A 4G super quick internet connection and also HSPA+ data connection (which is a lower speed 4G variation) and fast 3G internet connection, over HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM networks.
The Xiaomi Poco F7 Pro (Rumored) is equipped with two cameras, a 50 MP back camera and a 20 MP front camera.
This cellphone also comes with a lot of cool features such as Fingerprint Reader, NFC, Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Xiaomi Poco F7 Pro (Rumored) features a 6550 mAh high capacity Si - Carbon non-replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, though with its 6550 mAh you will probably buy a new phone before it happens.
No matter if you want a social phone, need a cellphone for work, want this phone for gaming or want it to take many photos, you will definitely be very satisfied with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Brightness: | 3200 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| RAM Memory: | 16 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 830 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Si - Carbon |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6550 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 20 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.