Xiaomi Redmi 3 is a fascinating Android device launched in January 2016, packing a very fast Octa-Core CPU clocking at 1.5 GHz, a 5-inches screen, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front facing camera.
This phone comes with an extremely powerful Octa-Core processor running at 1500 MHz, packed into a Qualcomm Snapdragon 616 8939v2 chip with a huge 2 GB RAM memory. A good feature of the Xiaomi Redmi 3 is the 16 GB quite big internal memory and an external memory slot, which allows the user to install a couple hundred games and apps without worrying about space.
Xiaomi did a great job making the Xiaomi Redmi 3 weight just 5.08 ounces. The Xiaomi Redmi 3 is for sale in 3 different colors, gold, gray and silver. This phone is just 0.33" thick, making its way into the thinnest phones podium. Although this phone just has 5.48" long, it still manages to hold a 5 inches screen.
This phone is equipped with a very good 5 inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this phone a very good image quality.
This cellphone has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front side camera. It is capable of filming Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
This cellphone counts with wi-fi connection (which it can share with other devices around, acting as a wireless router or modem), LTE 4G high speed connection type and 3G fast connectivity, supported by HSPA technologies. This cellphone uses a Micro SIM card to use GSM services.
This phone also comes with plenty of great features as Infrared Blaster, Bluetooth, GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Xiaomi Redmi 3 has a 4100 mAh high capacity non-removable battery, enough to provide this cellphone with an incredible battery duration. An issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, whereas with so much capacity you will probably buy a new phone before that happens.
It doesn't matter whether you are looking for a cellphone for work, want this device to take tons of pictures, will use it as a gamer cellphone or want this phone mainly for internet broswing and social networks, you will definitely be very satisfied with it.
Xiaomi Redmi 9 (64GB, 4GB) 6.53", 5020 mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model (Carbon Grey)
Shop now
Xiaomi Redmi 9C Smartphone, 3 GB + 64 GB, 6.53 "HD + Dot Drop Display 5000mAh (typ), con Sblocco Faccial AI, 13 MP, Tripla Fotocamera, Blu (Twilight Blue)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 8 (64GB, 4GB) 6.3" Display, Snapdragon 665, 48MP Quad Camera, Dual SIM GSM Factory Unlocked - US & Global 4G LTE International Version (Space Black, 64GB +Case Bundle)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 64GB, 4GB RAM, 6.53" Full HD + AI Quad Camera, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Carbon Grey)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 8 6.3" 64GB 4GB RAM (GSM Only, No CDMA) Internationa Version - No Warranty (Space Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.48 x 2.74 x 0.33 inchesMetric13.92 x 6.96 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.08 ouncesMetric144.02 gImperial |
| Colors: | Gold, Gray and Silver |
| Release date: | 2016-01-11 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 616 8939v2 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.