Xiaomi Redmi 6A is a very solid cellphone, packed with an enormous 5.5 inches display, a very powerful Quad-Core CPU running at 2000 MHz, and two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this cellphone's features when we get into specific details.
Talking about its design materials, this device is mostly built with Metal . Xiaomi only sells this device in 16 777 216 color. This phone is much lighter than what one would expect from a device this size. While this phone is just 5.81" long, it manages to pack a 5.5" screen. This phone is extremely slim, with a thickness of just 0.33 inches.
Xiaomi ships this cellphone with a MediaTek Helio A22 MT6762M system chip, backed up by an extremely powerful Quad-Core CPU running at 2 GHz and a large 2 GB RAM memory. This phone comes with a good 16 GB internal storage memory and an SD card slot, allowing the user to store a couple hundred games and applications without any problem.
This cellphone is equipped with a interesting 5.5 inches screen with a 720 x 1440 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the screen.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 megapixels front side camera. It also shoots 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
This phone packs a 3000 mAh great Li - Ion non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours without charging it. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to have trouble holding its charge, while having 3000 mAh you will probably replace this device before that happens.
The Xiaomi Redmi 6A has WiFi connection (and it can share it with other devices around, acting as a modem), 4G (LTE-A) , a really fast connectivity and also HSPA+ connection type (a lower speed 4G technology) and fast 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Xiaomi Redmi 6A comes with two Nano SIM cards so it's able to use two different carriers or phone numbers.
This cellphone also comes with many useful features as Face ID, Bluetooth, GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter whether you want this phone for work, will use this cellphone to play tons of games, are looking for a social phone or want this cellphone to take lots of photos, this phone is probably the correct option for you. If you buy the Xiaomi Redmi 6A you will also get Micro USB cable, User guide, Power adapter, Warranty card and SIM insertion tool .
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB + 6GB RAM, 6.67" FHD+ DotDisplay, 64MP AI Quad Camera, Qualcomm Snapdragon 720G LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Tropical Green)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 10 Pro 64GB Dual SIM, GSM Unlocked, (CDMA Verizon/Sprint Not Supported) Smartphone International Version No Warranty (Onyx Gray)
Shop now
Xiaomi Redmi 9C Smartphone, 3 GB + 64 GB, 6.53 "HD + Dot Drop Display 5000mAh (typ), con Sblocco Faccial AI, 13 MP, Tripla Fotocamera, Grigio (Midnight Grey)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 64GB, 4GB RAM, 6.53" Full HD + AI Quad Camera, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Carbon Grey)
Shop now
Xiaomi Redmi 9C Smartphone, 2 GB + 32 GB, 6.53 "HD + Dot Drop Display 5000mAh (typ) con Face Unlock AI, 13 MP, Tripla Fotocamera, Grigio (Midnight Grey)
Shop now
Xiaomi Redmi Note 10 | 128GB 4GB RAM | GSM LTE Factory Unlocked Smartphone | International Model (Onyx Gray)
Shop now
Xiaomi Redmi 9 (64GB, 4GB) 6.53", 5020 mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model (Carbon Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Xiaomi |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.81 x 2.81 x 0.33 inchesMetric14.76 x 7.14 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
| Accessories: | Micro USB cable, Power adapter, SIM insertion tool , User guide, Warranty card |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 MT6762M |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.