Xolo 8X-1000i is a little outdated phone, with a big 5 inches display, an extremely powerful 1400 megahertz Octa-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front camera.
The Xolo 8X-1000i is extremely slim and comfortable, with a thickness of just 0.31 inches. The Xolo 8X-1000i is a compact phone, taking into account that it packs a 5 inches display and it's just 5.51 inches long. onlymade this phone in black color.
sells this device with a MediaTek MT6592M chip, holding an extremely powerful Octa-Core processor running at 1.4 gigahertz and a great 2 GB RAM. An interesting feature of this cellphone is its big 16 GB internal storage and an external memory slot, which allows you to install hundreds of games and applications without worrying about space.
The Xolo 8X-1000i has two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
This phone includes a very good 5" display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all images and movies look beautiful.
The Xolo 8X-1000i provides wi-fi connection (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ 4G data connection, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G connection type, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This phone also comes with a few cool characteristics as Bluetooth (4.0 ) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Xolo 8X-1000i has a 2000 mAh medium non-replaceable battery that provides this cellphone a quite short battery duration. A key issue to consider is that the Xolo 8X-1000i's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose capacity, having to buy a new phone to "solve it".
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.51 x 2.76 x 0.31 inchesMetric14 x 7.01 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-450 MP4 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.