Xolo A1010 is a not so powerful cellphone launched back in the year 2015, featuring a 1 GHz Dual-Core processing unit, a good size 5" display, and two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 megapixels front camera.
This phone is very thin and stilized, with a thickness of just 0.35 inches. This phone is only 5.66" long, but it still manages to hold a 5 inches screen. This device is available only in 16 777 216 color.
equipped this device with an average 5-inches display, and a 480 x 854 resolution, making everything look quite colorful and brightful.
decided to design this device using a good performance Dual-Core CPU speeding at 1 gigahertz, included in the MediaTek MT6572 chip and 512 MB of RAM. The Xolo A1010 has a fair 4 GB internal storage, which is quite good having that it also has an external memory slot .
This phone offers Wi-Fi connection (which can be provided to other devices acting as a modem or router), HSPA+ (4G) connectivity, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Xolo A1010 doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This device features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. It can also capture Full HD 1920x1080 videos.
This phone also features a handful of nice features as Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 2500 mAh massive Li - Polymer removable battery providing this phone an amazing battery life.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.66 x 2.83 x 0.35 inchesMetric14.38 x 7.19 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-03-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.