Xolo Black 1X is a mid-level Android cellphone launched in 2015, which features a big 5 inches screen, a great Octa-Core processing unit running at 1.5 GHz, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
This phone feels much lighter than what one would expect from a phone like this. This cellphone is extremely slim and stilized, with a thickness of just 0.3 inches. This cellphone is quite a compact cellphone, given that it has a 5 inches display and it's only 5.69 inches long. is offering this phone in color 16 777 216.
decided to sell this phone with a high-tech 1.5 gigahertz Octa-Core processor, included in the MediaTek MT6753 system chip and a great 3 GB RAM memory. A great aspect of this device is its big 32 GB internal storage and an SD card slot, more than enough to install lots of apps, games, photos and videos without thinking about running out of space at all.
The Xolo Black 1X is equipped with two cameras, a 13 MP back camera and a 5 mega-pixels front camera. It also shoots videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
packed this device with a gorgeous 5-inches screen, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, making everything look absolutely great.
This cellphone has WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot), LTE (4G) fast internet connection and also HSPA+ connection type, a bit slower 4G technology and fast 3G internet connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This phone uses 2 Nano SIM cards so it is able to work with two different phone lines or carriers at the same time.
This device also comes with a few cool characteristics as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone comes with a big 2400 mAh Li - Polymer removable battery that can keep it running for several hours without charging it at all.
If you are looking for a cellphone for work, are looking for a phone mainly for internet broswing and social networks or are looking for a gamer phone, you will definitely be very satisfied with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow, 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.69 x 2.83 x 0.30 inchesMetric14.45 x 7.19 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-10-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP3 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 8(900), 3(1800) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.