Xolo Cube 5.0 is a decent quality phone launched in 2015, including a good size 5-inches screen, an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core processor, an 8 MP back-facing camera and a 5 megapixels front side camera. Great! That's it? Not at all, it's only the beginning of this in-depth review.
This phone comes with a MediaTek MT6582 chip, packing an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1.3 GHz and a large 2 GB of RAM memory. This cellphone has anice 8 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, which allows the user to install a couple hundred applications without worrying about space.
The Xolo Cube 5.0 has a beautiful design, with a thickness of just 0.27". This cellphone is quite a compact phone, given that it presents a 5" display and it only has 5.63 inches long and 2.8" wide. only sells the Xolo Cube 5.0 in 16 777 216 color.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. It can also shoot 1920x1080 Full HD videos.
designed this cellphone with a interesting 5" display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes everything look very good.
This phone counts with a 2100 mAh large Li - Polymer replaceable battery that can keep it running for several hours, but you may need to charge it after some heavy use.
This cellphone offers Wi-Fi capability (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connection type, using HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled phone.
This cellphone also features a couple useful features such as Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 5.63 x 2.80 x 0.27 inchesMetric14.3 x 7.11 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-06-02 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.