Xolo Era is a fair quality phone released in May 2015, packing a 5 inches screen, a powerful 1.2 GHz Quad-Core processor, an 8 megapixels back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. Great! That's it? Not at all, it's just the beginning of a much deeper review.
decided to build the Xolo Era using a Spreadtrum SC7731 chip, backed up by a fast Quad-Core processor clocking at 1.2 GHz with 1 GB of RAM. The Xolo Era comes with an 8 GB quite large internal storage and a slot for SD memory cards, which allows you to store a couple hundred applications and games without running out of space.
This phone just has 5.63 inches long and 2.88" wide, but it manages to hold a 5" screen. This cellphone is just 0.37 inches thick, taking it to the thinnest phone's category. This cellphone is just available in color 16 777 216.
This phone features two cameras, an 8 MP back facing camera and a 2 megapixels front camera. This cellphone can also capture videos in Full HD 1920x1080.
This cellphone is equipped with a good 480 x 854 5" screen, providing this cellphone with a nice graphic quality.
This cellphone uses an incredible 2100 mAh Li - Ion removable battery that provides the Xolo Era an average battery life.
This cellphone has WiFi connection (which it can provide to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This phone also includes a couple nice characteristics such as Bluetooth (allows communication with other devices and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.88 x 0.37 inchesMetric14.3 x 7.32 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-05-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.