Xolo Era 1X is a little bit outdated phone, provisioned with a pretty big 5 inches screen, a high performance 1.3 GHz Quad-Core CPU, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 5 MP front camera. We will get a better understanding of this cellphone's pros when we get into deeper details.
This cellphone is a very compact cellphone, given that it has a 5 inches screen and it has just 5.73" long. This phone is just 0.34 inches thick, taking it to the thinnest cellphone's category. The Xolo Era 1X is just available in 16 777 216 color.
This cellphone has a nice 720 x 1280 (HD) 5" display, which makes it hard to see the pixels in the display.
ships this phone with a Spreadtrum SC9832A system chip, which holds an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core processor with only 1 GB of RAM memory which is a little bit low for such a great phone. A nice point of this cellphone is the 8 GB quite large internal memory and a slot for SD memory cards, which allows you to install hundreds of applications without worrying about space.
This phone counts with wifi connectivity (which can be provided to other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE high performance connection and also HSPA+ connection type, which is a slower 4G network and 3G fast connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This cellphone features two cameras, an 8 MP back facing camera and a 5 megapixels front facing camera. It is also able to capture videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps. Additionally, the camera has time lapse video.
The Xolo Era 1X packs a great 2500 mAh Li - Polymer battery providing this device an amazing battery duration.
This cellphone also comes with a few nice characteristics like Bluetooth (Yes ), GPS Navigation and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.34 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832A |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 5(850), 9(1800), 30(2300 WCS) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.