Xolo Era 1X Pro is a mid level cellphone, which counts with a high speed Quad-Core CPU speeding at 1500 MHz, a pretty big 5" display, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 MP front camera. But it's time to get into much more detail.
This cellphone is just 0.34 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium. This cellphone is a compact cellphone, taking into consideration it has a 5" screen and it's just 5.73" long and 2.83 inches wide. This cellphone is for sale in color 16 777 216.
decided to sell this cellphone with a Spreadtrum SC9832A chip, which holds a very fast 1.5 GHz Quad-Core CPU and a great 2 GB of RAM. A nice point of this cellphone is its 16 GB quite large internal storage and an SD memory slot, which allows you to store a couple hundred apps without any problem.
This cellphone includes a very good 720 x 1280 (HD) 5-inches display, which makes it hard to distinguish the pixels composing the display.
This phone is equipped with two cameras, an 8 MP back facing camera and a 5 MP front facing camera. This phone also shoots videos up to 1920x1080 (Full HD).
This phone provides Wi-Fi connectivity (and it can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) fast internet connection and fast 3G internet connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM phone.
This cellphone also features some nice characteristics like Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone counts with a 2500 mAh inmense Li - Polymer removable battery that can keep it running for several hours without charging it at all.
This phone is a great option for you if you are looking for a social cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.34 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832A |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400MP3 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.40 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.