Xolo Era 2v is a little bit outdated Android cellphone, counting with a big 5 inches screen, a high speed 1250 megahertz Quad-Core processing unit, an 8 mega-pixels back camera and a 13 mega-pixels front side camera.
ships this cellphone with a great Quad-Core processor ticking at 1250 MHz, packed into the Mediatek MT6737 chip with a great 2 GB RAM. This phone has a 16 GB quite big internal memory and an external memory slot, which allows the user to install hundreds of applications and games without worrying about space.
It seems like forgot about optimizing the weight in this 6 ounces cellphone. This phone is a compact device, taking into consideration it features a 5 inches display and it has just 5.69" long and 2.84" wide. This cellphone is just 0.38" thick, making its way into the thinnest phones podium. made this phoneavailable only in 16 777 216 color.
packed this phone with a interesting 5 inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), making everything look beautiful.
This phone has two cameras, an 8 MP back camera and a 13 mega-pixels front facing camera.
This device comes with a high capacity 3000 mAh Li - Polymer non-replaceable battery providing this cellphone an extremely long battery life. An issue to evaluate is that the Xolo Era 2v's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, even though with such a huge battery size you will probably discard this phone before it becomes a real problem.
This cellphone offers Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 4G (LTE) high performance connectivity. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone also comes with lots of great features as Fingerprint Reader, Bluetooth (4.0 ), GPS and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
When buying this cellphone you also get 6 .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Dimensions: | 5.69 x 2.84 x 0.38 inchesMetric14.45 x 7.21 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | 6 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1250 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-T720 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.