Xolo Era 2X is a nice phone, packed with a 1250 megahertz Quad-Core CPU, a good size 5 inches screen, and 2 cameras, an 8 MP back facing camera and a 5 megapixels front-facing camera.
just offers the Xolo Era 2X in color 16 777 216. This phone is extremely slim and good-looking, with a thickness of just 0.37". The Xolo Era 2X is just 5.67 inches long and 2.85 inches wide, but it still manages to hold a 5" display.
packed the Xolo Era 2X with a good level 5-inches screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes everything look vivid.
decided to equip the Xolo Era 2X using a MediaTek MTK6737 chip, backed up by a great 1250 MHz Quad-Core CPU with a great 2 GB RAM. This phone comes with an interesting 16 GB internal storage and an SD extension slot, allowing you to install hundreds of apps and games without any problem.
This device features two cameras, an 8 MP back camera and a 5 mega-pixels front camera. The Xolo Era 2X also captures Full HD 1920x1080 videos.
The Xolo Era 2X packs an inmense 2500 mAh Li - Ion non-removable battery providing this cellphone an impressive battery duration. An issue to evaluate is that the Xolo Era 2X's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose its charge, although with its 2500 mAh you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This device counts with wifi connection (which it can provide to other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) fast connection type and also HSPA+ internet connection, which is a lower speed 4G network and the fastest 3G connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. The Xolo Era 2X doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled phone.
The Xolo Era 2X also comes with a great numbre of interesting characteristics like Fingerprint unlock, Bluetooth (Yes ), GPS Localization and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you will use it mainly for internet broswing and social networks, you will definitely be very pleased with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.67 x 2.85 x 0.37 inchesMetric14.4 x 7.24 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MTK6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1250 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-T720MP1 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.