Xolo Era 3 is a not so powerful phone, which features a powerful 1250 megahertz Quad-Core CPU, a pretty large 5-inches screen, a 5 MP back camera and an 8 mega-pixels front-facing camera.
This time, it seems like decided not to care so much about the weight in this 5.68 ounces cellphone. just sells this phone in 16 777 216 color. This cellphone is a compact phone, considering it has a 5" screen and it has just 5.67" long and 2.83" wide. Being just 0.37 inches thick,this phone is incredibly slim and comfortable.
This cellphone is powered by a great performance Quad-Core processor ticking at 1250 MHz, packed into the MediaTek MT6737 system chip and 1 GB RAM. This cellphone counts with a good 8 GB internal storage and an external SD slot, allowing the user to install hundreds of apps without running out of space.
packed this phone with a nice 5" screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all images and movies look colorful and brightful.
This cellphone has two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and an 8 megapixels front facing camera.
This device has a 2500 mAh big capacity Li - Polymer non-removable battery that can keep it running for several hours without charging it. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-removable so you can't change it when it begins to have trouble holding its charge, even though with such a huge battery size you will probably discard this device before it happens.
This phone counts with WiFi connection (although it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot) and 4G (LTE) high speed internet connection. The Xolo Era 3 doesn't use a sim card, because it is not a GSM enabled cellphone.
This cellphone also features a few useful features like Bluetooth (allows communication with other devices and accessories), GPS and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
packs this cellphone with 6 .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.67 x 2.83 x 0.37 inchesMetric14.4 x 7.19 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.68 ouncesMetric161.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | 6 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1250 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.