Xolo Era 4K is a decent quality Android phone, packed with a pretty big 5" screen, a good performance Quad-Core processor running at 1000 MHz, and 2 cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 MP front camera. That's everything we have to say? No, it's only the starting point.
decided to design this phone using a fast Quad-Core CPU speeding at 1000 megahertz, included in a MediaTek MT6735P chip with a large 2 GB RAM memory. This phone has an 8 GB quite big internal storage memory and a slot for an external memory card, allowing the user to store hundreds of games and apps without any problem.
The Xolo Era 4K is just 5.63 inches long, but it's able to fit a a 5 inches screen. This cellphone is slim, with a thickness of just 0.36 inches. did a great job making this device weight just 5.54 ounces. onlymade this cellphone in color 16 777 216.
This phone has two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 MP front side camera. It can also shoot videos in 1920x1080 (Full HD).
This cellphone includes a nice 5-inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this phone a good graphic quality.
The Xolo Era 4K comes with an incredible 4000 mAh battery that can keep it running for several hours without charging it.
This cellphone has WiFi connectivity (but it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot), LTE (4G) high speed connection type and also HSPA+ internet connection, a slower 4G network and 3G fast connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Xolo Era 4K uses 2 Micro SIM cards so it can to use two different carriers or phone numbers in the same device.
The Xolo Era 4K also includes some interesting features as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
In case need a cellphone to mostly use social networks and internet browsing, this cellphone is probably the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.63 x 2.83 x 0.36 inchesMetric14.3 x 7.19 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735P |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.