Xolo Era 4X is a decent Android phone, including a really big 5.5-inches screen, a Quad-Core processing unit ticking at 1500 megahertz, and 2 cameras, an 8 MP back camera and a 5 megapixels front-facing camera.
Though this phone just has 5.77 inches long, it's able to fit a a 5.5" screen. The Xolo Era 4X has an amazing design, with a thickness of just 0.34 inches. This cellphone feels much lighter than what you would expect from a device this size. This phone is just available in 16 777 216 color.
decided to build this cellphone using an extremely powerful 1.5 gigahertz Quad-Core processor and only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for such a great device.
This cellphone features two cameras, an 8 MP back camera and a 5 MP front side camera.
equipped this cellphone with a good looking 5.5 inches screen, and a resolution of 720 x 1440 , which makes everything look very good.
The Xolo Era 4X comes with an amazing 3000 mAh Li - Polymer non-removable battery, enough to provide this device with a marvelous battery life. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to get older, although with its 3000 mAh you will probably discard this cellphone before that becomes a real problem.
This cellphone includes wi-fi connectivity (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot) and LTE (4G) high speed data connection. The Xolo Era 4X has two Micro SIM cards so it is able to use 2 different phone lines at the same time.
This cellphone also comes with lots of useful characteristics such as Facial unlock, Bluetooth (Yes ), GPS Navigation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you buy the Xolo Era 4X you will also receive Handset, Warranty Card, Screen Guard & Plastic Case , USB Cable, Battery and Charger.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.77 x 2.76 x 0.34 inchesMetric14.66 x 7.01 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 4.90 ouncesMetric138.91 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Battery, Charger, Handset, Screen Guard & Plastic Case , USB Cable, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.